Under det senaste året har Circle K lanserat en rad vegetariska rätter och idag kan Circle K:s kunder välja mellan flera olika alternativ såsom en kryddig falafeltallrik och en wrap med Pulled Oumph! För den som är sugen på fika finns även en vegansk kardemummaknut. Nu tar Circle K nästa steg och lanserar konceptet Vego-Vägar som ska göra det enklare för kunderna att välja vegetariskt på station.
Med Vego-Vägar lyfts nu utbudet fram tydligare med skyltning, dedikerad grönfärgad hylla på varje station, och mer lättillgänglig produktinformation. Ambitionen med det nya konceptet är att det ska bli enklare för kunderna att välja bland Circle K:s växande utbud av vegetariska alternativ.
Vego-Vägar rullas ut på Circle K:s fullservicestationer i hela Sverige under januari 2018.
Nedan rätter ingår i Vego-Vägar:
Veganskt och vegetariskt
- Falafelbaguette
- Falafeltallrik
- Wrap med Pulled Oumph!
- Kardemummaknut
PS: De listar även den nya rätten Chilibites med pommes och srirachamayo som vegansk, men nämner att majonnäsen “kan innehålla spår av fisk”.
PPS: Även menyn på lakto-ovo vegetariskt utökas.