Vegonytt

Felix satsar på vego – nu släpper de tre veganska grytor!

Storsatsningen på vegetarisk mat från Felix fortsätter, och de vegetariska fryrätterna Felix Veggie som lanserades i februari i år får nu sällskap av tre kylda grytor.

– Det finns en stor efterfrågan på vegetariska färdigrätter och det har vi verkligen fått känna på sedan vi lanserade Felix Veggie i februari. Vi har märkt att detta är något som konsumenterna saknat i frysdisken. Med nya Felix Veggie Bowls fångar vi upp de personer som söker efter goda vegetariska alternativ i kyldisken, säger Thomas Sjöberg, marknadschef på Orkla Foods Sverige.

unspecified

Felix Veggie Bowls lanseras i tre veganska smaker (Mexican Bean Bowl, Chipotle Chili Bowl och Coconut Bulgur Bowl). Grytorna är kompletta rätter som är färdiga att värma och lätta att äta direkt ur förpackningen. De väger 470g och kostar ca 44.90 kr i butik.

Previous Post Next Post

You Might Also Like