Vegonytt

Naturli lanserar Vegansk Mjukglass

Nu längtar vi mer än någonsin till sommaren, det växtbaserade danska företaget Naturli kommer nämligen lansera en vegansk mjukglass lagom till sommaren!

Glassen, som heter Soft N’Ice, är en 100% vegansk mjukglass tillverkad i Danmark och baserad på ris med god smak av vanilj och en krämig textur.

Naturlig säger att de har jobbat med att skapa en vegansk mjukglass under två år, och att det varit viktigt att ta fram ett riktigt gott mjölkfritt alternativ till den populära mjukglassen, som äts av så många människor världen över.

– Det är ingen idé att ta fram en växtbaserad mjukglass som bara är okej. Det får inte vara sämre än världsklass

Tillskottet är gjort för att kunna användas i likadana glassmaskiner som annan mjukglass tillverkas i, och Naturli letar nu efter andra företag, såsom matbutiker, caféer och kiosker, som vill börja sälja sommarnyheten.

När och var den veganska mjukglassen kommer landa i Sverige återstår att se.

Previous Post Next Post

You Might Also Like