Vegonytt

Ny Växtbaserad Tonfisk från Hooked!

Nu lanseras den 100% växtbaserada tonfisken Toonish, som är gjord på soja-och veteprotein, solrosolja och alger.

Hooked menar att fiskeindustrin står inför stora utmaningar med överfiske och bifångst samtidigt som efterfrågan växer. Som svar på den växande efterfrågan ser Hooked växtbaserade substitut till fisk som den rätta vägen att gå.

Toonish innehåller 140 g per burk och finns i tre olika smaker: tomat, tomat & chili samt tomat & vitlök. Likt tonfisk är även deras växtbaserade tonfiskröror rika på protein.

Produkten har en textur som även den är lik tonfisk. Det finns många olika sätt att äta sin Toonish på, i bowl, sushi, wrap, sallad eller varför inte på en pizza, det enda som begränsar är kreativiteten!

Pris i butik är ca 40kr.

Previous Post Next Post

You Might Also Like